Giriş Yap Üye Ol
  • Selçuk Deve Güreşleri

Selçuk Deve Güreşleri

%20 İndirim
  • 750.00TL
  • 599.00TL
Nakit  ödemelerde  %5 İNDİRİM
57 TL x 12 ay’a varan  taksit seçenekleri

Bu gezi A grubu Seyahat Acentası "SAMAHA TORİ TURİZM (TÜRSAB BELGE NO: 4204)" tarafından düzenlenmektedir. Bu sayfadaki yazılar, bilgilendirme amaçlıdır.
Efes Antik Kenti, Şirince, Fotoğraf Turu Bu turumuzda Selçuk ilçesinin simgesi olan “Efes Antik Kenti”, kıyametin teğet geçtiği "Şirince Köyü” ve geleneksel "Selçuk Deve Güreşleri"ni fotoğraflayacağız.

image

ÖZET
2 günlük seyahat, 3 farklı lokasyon, 1170 km yol, 1 gece otel konaklaması, özel fotoğraf kurguları, iyi fotoğraflar için ipuçları, eşsiz tarihi müzeler, tarihi Efes Antik Kenti ve Şirince Köyü ve yöresel lezzetler...
GEZİDE NELER VAR?
SELÇUK

image

İzmir’in Selçuk ilçesinin tarihi 8.600 yıl önceye kadar uzuyor. Arkeoloji, tarih, din ve kültür açısından dünyanın en önemli merkezlerinden biri. Bronz Çağı sonundan günümüze kadar kesintisiz bir yaşamın devam ettiği, tarihi dokularla bezeli bir coğrafyadan söz ediyoruz. Benim de bir dönem yaşadığım Selçuk, kıymetini pek de bilmediğimiz çok katmanlı zengin kültürel ve tarihi değerlere sahip. Hepsi de güzel hepsi de görmeye değer. Prehistorik, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Aydınoğulları, Osmanlı ve modern dönem kalıntılarını bir araya getiren benzersiz bir yer. Selçuk, geçmişin izlerini süreceğiniz dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biri. Tarihsel miras bugünkü yerleşimle iç içe geçmiş. Çoğu zaman şöyle bir bakıp geçtiğimiz bu coğrafya aslında çok değerli. Dünyada başka hiçbir bölgede böyle birkaç bin yıl süren ve çeşitli kültürleri bir arada içeren bir yerleşim modeli yok. EFES ANTİK KENTİ

image

Antik dünyanın en önemli uygarlık, kültür, bilim ve sanat merkezi Efes Antik Kenti, İzmir‘in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor. Kuruluşu MÖ 8,600 yıl öncesine uzanan Efes, Antik Çağ’da Doğu ile Batı’nın buluştuğu bir noktada bir liman kenti olarak kurulmuş. Politik ve ticari gelişmelerle birlikte Roma Devleti’nin Asya eyaletinin başkentine dönüşmüş. Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın Efes’te yer almış olması kenti daha çok ziyaretçi çekmesini sağlamış. Her biri görkemli mimari şaheser olan Celcus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu ve çok sayıda arkeolojik eseri Efes’te en çekici yapılar. Bugün gezilen Efes, Büyük İskender’in haleflerinden Lysimakhos tarafından, Panayır ile Bülbül dağları arasındaki vadiye MÖ 300 yıllarında kurulmuş. Dönemin en büyük limanlardan birine sahip olan Efes, MÖ 133’te Roma toprağına dâhil edilmiş. Önemli politik, ticari ve dini merkez olarak 5. ve 6. yüzyıllarda Küçük Asya eyaletinin başkenti olmuş. Helenistik ve Roma çağlarında en görkemli dönemlerini yaşayan şehrin nüfusu 100 bin kişiyi aşmış. Bugün gördüğümüz kalıntıların çoğu Roma döneminden kalma. Küçük Asya’nın kentli seçkin sınıfları tarafından yaptırılan Yamaç Evler’in bugünkü konumu ünlü Pompei ve Herculaneum kentleriyle karşılaştırılabilir düzeyde sağlam. MS 7. yüzyılda, Bizans döneminde Efes limanının çamurla dolması sonucu Efesliler kentin ilk buluntularına rastlanan Ayasuluk Tepesi’ne taşınmış. Efes Antik Kentine iki kapıdan giriş yapılıyor. Efes üst kapında giriş yapın, antik şehrin görkemli mirasını keşfetmeye başlayın. Celsus Kütüphanesi, Büyük Tiyatro, Teras Evler görülmesi gereken değerli yerler. Şehri gezmek için en az 3 saatinizi ayırmanız gerekiyor. Liman Caddesi, Meryem Kilises, Büyük Tiyatro, Mermer Cadde, Aşk Evi, Celsus Kütüphanesi, Kuretler Caddesi, Yamaç Evler,Skolastika Hamamı. Hadrian Tapınağı, Domitian Tapınağı, Belediye Binası (Prytaneion), Odeon öncelikli görmeniz gereken yerler. DEVE GÜREŞLERİ

image

Toros Dağlarında yaşayan göçebe Yörüklerin İpek Yolu kervanlarından alıp zenginleştirdiği bu güreşler, günümüzde de varlığını sürdürüyor. Genellikle Batı Anadolu’da yapılan geleneksel deve güreşlerinin en az iki asırlık bir geleneğe işaret ettiği genel kabul görüyor. Anadolu’nun, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde adını sayamayacağımız kadar çok köy ve kasabada yapılan deve güreşleri, genellikle çevresi açık geniş meydanlarda düzenleniyor. Ege’de İzmir, Selçuk, İncirliova, Aydın, Muğla ve Denizli; Kuzey Ege’de Balıkesir ve Çanakkale, Akdeniz’de ise Antalya, Burdur ve Isparta birer deve güreşi merkezi olarak tanınıyor. Güreşler, “tülü” adı verilen özel seçilmiş erkek develer arasında gerçekleştiriliyor. Tülüler, “yoz” denilen tek hörgüçlü dişi develer ile “buhur” adı verilen çift hörgüçlü erkek develerin çiftleşmesinden meydana geliyor. Ancak bir devenin tülü olması güreşebilmesi için yeterli neden oluşturmuyor. Bunun için devenin dişinden yaşına kadar birçok kritere sahip olması gerekiyor. Güreşçi develer, tıpkı atlarda olduğu gibi soya dayalı olarak seçiliyor. Güreşçi tüllülerin güreşçi develerin kanından olmasına özen gösteriliyor. Özenle seçilen develer, “savran” adı verilen eğitimli bakıcılar tarafından güreşe hazırlanıyor. Güreşler, “ayak”, “orta”, “başaltı” ve “baş” olarak tanımlanan dört farklı boy ve kilo kategorisine göre yapılıyor. Develer, tıpkı diğer güreşlerde olduğu gibi “pehlivan” olarak adlandırılıyor. Güreşler ise “cazgır” adı verilen kişiler tarafından anons ediliyor. Bir devenin güreşten galip ayrılabilmesi için rakibini kaçırtması, çaresizce bağırtması ya da yere yıkması gerekiyor. ŞİRİNCE

image

Tarihinin Milattan Önce 5. yüzyıla kadar dayandığı bu masalsı köy zamanında üst tabakadan ve varlıklı ailelerin yaşadığı bir yermiş. Bu insanlar Şirince’yi öylesine seviyorlarmış ki keşfedilip kalabalıklaşmasın diye bu güzelliği dillere destan köye Çirkince demişler. Ülkemizin cennet köşelerinden olan Şirince Köyü 2012’ye kadar adı sanı pek duyulmamış bir yerdi. 2012’de ortaya atılan kıyamet kehaneti sonrası Şirince bir anda hem ülkemizin hem de dünyanın gündemine oturdu. Tarihi ve doğal güzelliğinin yanı sıra kıyametin teğet geçtiği köy olarak ünlenmiştir.2012 yılında kulaktan kulağa yayılan bir söylentiyle Şirince bir anda yabancı turistlerin akınına uğradı. Maya takviminde göre 21 Aralık günü dünyanın son günü olarak işaret edilmiş. Yani kıyamet. Kendilerine Mavi Enerji Grubu diyen bir grup ise 21 Aralık tarihinde dünyaya Marduk adında bir gezegenin çarpacağını ve bu çarpmanın dünyanın sonunu getireceğini söyledi. Yine aynı grup dünya üzerinde bu felaketten etkilenmeyecek olan iki yerin adını verdi: Fransa’daki Bugarach köyü ve Şirince. Kıyametin bu iki köyü teğet geçeceği haberi ise bu kehanete inanlar için kıyametten kaçışı oldu.On binlerce insan 21 Aralık’tan önce bu iki köye, deyim yerindeyse akın etti. O zamana kadar Noel zamanı tek bir yabancı turistin görülmediği Şirince’de otellerde yer kalmamıştır. 1924’te gerçekleşen mübadeleden sonra köydeki Rumların yerini Selanik göçmeni Türkler almış. İzmir valisi köyü ziyaret ettiğinde köyün güzelliğinden o kadar etkilenmiş ki bu köye Çirkince demenin haksızlık olacağını düşünüp köyün adını Şirince olarak değiştirmiş. 1995 yılı ise Şirince için adeta bir dönüm noktası. Ünlü yazarlarımızdan Sevan Nişanyan 1995’te eşiyle birlikte Şirince’ye yerleştikten sonra Şirince Köyü’nün çehresi de usul usul değişmeye başlamış. Köydeki eski Rum evlerini yavaş yavaş restore eden yazar bu hamlesiyle Şirince’yi ülkemizin cazibe merkezlerinden biri haline getirmiş. Bugün Şirince ülkemizdeki ve İzmir’deki diğer köylerden oldukça ayrı bir konumda. Tarih ve estetiğin bir arada ilmek ilmek işlendiği bu masalsı köyde kendinizi çok farklı bir atmosferde hissediyorsunuz.
GEZİ PROGRAMI
1. GÜN: 17 Ocak Cuma 2020 Akşamı Aşağıda belirtilen saatlerde, fotoğrafçılar için özel olarak tasarlanmış aracımıza binerek Selçuk'a doğru hareket ediyoruz. 23.00 Bakırköy-İncirli (Doğtaş Önü) 23.10 Cevizlibağ Otobüs Durağı 23.20 Mecidiyeköy Meydan'daki Mado Önü 23.45 Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü 23.50 E-5 Üzerindeki diğer duraklar (Köprüler) 2. GÜN: 18 Ocak 2020 Cumartesi 07.30 Selçuk (560 km) 07.30-09.00 Kahvaltı (Yavuz’un Yeri) 09.00-09.15 Efes Antik Kenti (5 km) 09.15-12.00 Fotoğraf Molası 12:00-12.30 Şirince Köyü (17 km) 12.30-14.00 Öğlen Yemeği () 14.00-17.00 Fotoğraf molası (Şirince Sokakları, Aziz John Baptist Kilisesi, Nesin Matematik Köyü, Tiyatro Medresesi, Hodri Meydan Kulesi) 17.00-17.30 Selçuk (17 km) 17.45-19.30 Serbest Zaman 19:30-23.00 Akşam yemeği 3. GÜN: 19 Ocak 2020 Pazar 08.00-09.30 Otelde kahvaltı 09.30-10.00 Deve Güreşleri Alanı 10:45-15.00 Selçuk Deve Güreşleri ve Selçuk sokaklarında fotoğraf turu 15.00-22.00 Selçuk-İstanbul (560 km) Deve güreşlerine katılmak istemeyen veya tamamını izlemek istemeyen misafirlerimiz, İstanbul'a hareket saatimize kadar Selçuk’ta bulunan diğer tarihi bölgelerinde ve Selçuk sokaklarında serbest zaman geçirebilir. *İstanbul'a hareket saatimiz 15.00'dir. ** Hava muhalefeti nedeni ile Deve Güreşlerinin iptal edilmesi durumunda, dönüş saatinde değişiklik yapılabilir.
TARİH
İstanbul'dan hareket: 17 Ocak 2020 Cuma Saat 23.00 İstanbul'a varış 20 Ocak 2020 Pazar Saat 22.00 (Trafik durumuna bağlı olarak İstanbul'a varış saatleri farklılık gösterebilir)
GÜZERGAH
İstanbul > Selçuk > Efes Antik Kenti > Şirince Köyü > Selçuk > İstanbul
TOPLAM YOL
1170 km
HARİTA
Google Maps Eklenecek
KATILIMCI SAYISI
En az 10 / En fazla 17
DENEYİM / ZORLUK
Bu gezi, orta seviyede yürüme içermektedir. Başlangıç, amatör, meraklı, profesyonel ve yarı profesyonel fotoğrafçılar; DSLR, aynasız, kompakt, GoPro veya iPhone kameralar ile geziye katılabilirler. Fotoğrafçı olmayanlar da gezilerimize katılabilir, ancak fotoğrafçılar için düzenlenen bir gezi olduğundan, bizlere ayak uydurmalarını rica ediyoruz.
FOTOĞRAF EĞİTMENİ
Nurşah Alagöz
ÖNERİLEN EKİPMANLAR
Manzaralar için: Geniş açı objektif ve Polarize filtre Portreler için: 50mm ve 85mm objektifler
ÖNERİLEN GİYSİLER
Hava şartları belirtilenden daha sıcak ya da soğuk olabilir. Bu gezimize geleceklerin yanlarında kışlık rahat bir yürüyüş ayakkabısı, kış şartlarına uygun mont, kazak, şapka ve eldiven getirmelerini tavsiye ediyoruz.
GÜN DOĞUMU
İmsak: 06:52 / Güneş: 08:17
GÜN BATIMI
Akşam: 18:26
HAVA DURUMU
Cumartesi: Gündüz: 7 Gece: 0 derece, Az Bulutlu, Güneşli Pazar: Gündüz: 8, Akşam: 1 derece, Az Bulutlu, Güneşli
KONAKLAMA
1 Gece Selçuk Hitit Otel www.hititotel.com
ARAÇ BİLGİSİ
Bu gezi, fotoğrafçılar için PhotoPlay tarafından özel olarak tasarlanmış 19+1 Mercedes Sprinter otobüs ile yapılmaktadır. Araç kiralama değil, PhotoPlay mülkiyetinde olan ve bakımları muntazam yapılan bir araçtır. Araç özellikleri şu şekildedir: * Gezi katılımcılarının çektikleri fotoğrafları dönüş yolunda sunum olarak gösterebilecekleri, fotoğrafçılar için tasarlanmış 32" (81cm) Viewsonic monitör, * Fotoğraf makinesi, tablet, PC ve cep telefonlarınızı şarj edebileceğiniz, her koltukta kendinize ait 220 volt priz, * Çanta ve ekipmanlarımız için ek bagaj * Ön ve arka için çift klima * Deri koltuk * İnternet * Multimedya sistem * TV * Bluetooth Teyp * Buzdolabı * Çay-kahve makinesi
SORULARINIZ İÇİN
WhatsApp Destek Hattı: 0850 441 40 45
ÜCRET
599 Tl
ÖDEME
Kredi kartı / EFT (Gezi günü elden ödeme alınmamaktadır.)
PARA PUAN
Bu geziyi satın almanız halinde %5 değerinde PARA PUAN kazanacaksınız. Puanlarınızı sonraki kurs, gezi ve atölyelerde indirim olarak kullanabilirsiniz. Eğer bu geziyi satın alırken, İndirim Kuponu ya da Para Puan kullanacaksanız, lütfen öncelikle sayfada yer alan İndirim Kuponu Kullanım Koşulları ile Para Puan Kullanım Koşulları'nı dikkatlice okuyunuz.
ÜCRETE DAHİL OLANLAR
İstanbul Hareketli Gidiş-Dönüş Ulaşım Araç İçi Sıcak-Soğuk İçecek İkramları, 1 Gece Otel Konaklaması ve Pazar Sabah Kahvaltısı, Fotoğraf Eğitimi, Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri. Seyahat Sigortası
ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
Tüm öğlen ve akşam yemekleri. Cumartesi günkü sabah kahvaltısı, müze ve ören yeri giriş ücretleri. Ayrıca belirtilmemiş tüm kişisel harcamalar.
UÇAK GİDİŞ-DÖNÜŞ BİLGİSİ
Yok
EKSTRA
PhotoPlay gezilerinde tüm çevre gezileri ve turlar ücrete dahildir. Ayrıca tur yada rehber ücreti istenmemektedir.
İPTAL VE İADE
Gezi tarihinden 10 iş günü öncesinde rezervasyonunu iptal ettirenlerin ücretleri kesintisiz iade edilir. Sonrasında iptal ettirenler de ise, yerlerine başka kişi kayıt yaptırırsa kaparo ücretleri iade edilir, aksi takdire iade edilmez.
TÜRSAB
* Bu gezi, PhotoPlay çözüm ortağı Samaha Tori Turizm tarafından düzenlenmektedir. ** A Grubu Seyahat Acentası TURSAB Belge No 4204

image

image

NOT: Eğer aşağıdaki görselden seçtiğiniz koltuk numarası, yukarıdaki "Koltuk Seçimi" alanında gözükmüyorsa, sizden önce başka bir kişi tarafından satın alınmış demektir. Birden fazla kişi için satın alma işlemi yapacaksanız, her kişi için ayrıca koltuk seçip işlemi tekrarlamanız gerekmektedir.  

  • Sosyal Medyada Biz
  • İLETİŞİM
  • Güvenli Alışveriş
  • © Tüm hakları saklıdır.